LEGO DUPLO

1,5–2 roky

 • Dokonalý vánoční dárek pro vaše nejmenší!

  Sady LEGO® DUPLO® jsou plné zábavy a tvořivosti a jsou navržené tak, aby podporovaly stavitelské dovednosti vašeho malého stavitele a jsou jednoduše rozkošné.

  Více informací
 • Tolik možností, jak si hrát s LEGO® DUPLO®

  Velké kostky pro nejmenší
  Pro děti od 1 ½ roku do 5 let

  Produkty LEGO® DUPLO®
 • Hra s LEGO® DUPLO® rozvíjí vaše dítě!

  LEGO® DUPLO® je skvělá pomůcka k rozvoji schopností a představivosti dítěte. Inspirujte se našimi skvělými herními tipy!

  Procházet herní tipy
 • Bezpečná hračka pro dětskou kreativitu!

  Nemusíte se bát nechat své dítě hrát si s LEGO® DUPLO®. Všestrannému testování kvality a provedení věnujeme veškeré úsilí.

  Více o kvalitě
 • Nekonečná zábava pro vaše nejmenší

  Kostky LEGO® DUPLO® jsou vytvořeny tak, aby rostly společně se schopnostmi dítěte. Díky novým kombinacím nikdy nenudí.

  Více o zábavě
 • Vytvořte seznam přání pro svoje dítě!

  Seznam přání je skvělý způsob, jak vytvořit přehled dárků, které si vaše děti přejí pod stromeček. Vytvořte seznam přání a sdílejte jej s rodinou!

  Vytvořte seznam přání!
Více z této kategorie

Expert

Trénujte paměť hrou!

Paměť je jednou z nejdůležitějších lidských schopností. Umožňuje nám učit se novým poznatkům i rozpoznávat známé tváře. Ačkoliv její fungování může být pro děti často záhada, je důležité, aby pracovala správně. Víte, jak se různé typy paměti zdokonalují a jak můžete svým dětem pomoci je trénovat?

Krůček po krůčku

Jako většina ostatních schopností, i paměť se vyvíjí s věkem. Určitě jste si všimli, že miminka často začnou brečet, když je hračka mimo jejich zorné pole. Časem se ale naučí, že tyto předměty i nadále existují – i když je zrovna nevidí. Psychologové říkají tomuto jevu stálost předmětu a jedná se o raný příklad toho, jak se vyvíjí naše schopnost pamatování.

Rozdělení vzpomínek

Ať už jsou vzpomínky špatné, nebo dobré, psychologové je rozdělují trochu jiným způsobem. Klíčem k tomuto rozdělení je naše vědomí a podvědomí:

„Deklarativní paměť“ obsahuje fakta a události, které si pamatujeme vědomě. Příkladem jsou hodiny jazyka nebo dějepisu ve škole.

„Procedurální paměť“ jsou vědomosti získané podvědomě z opakovaných aktivit – jak si zavázat tkaničky nebo jak hrát tenis. Tyto dovednosti zdokonalujeme a vzpomínky získáváme pomocí opakování.

Vzpomínky z těchto skupin paměti jsou dokonce uložené v odlišných částech mozku.

Tréninkem se zlepšujeme

Říká se, že cvičení dělá mistra. Jistě se shodneme, že cvičení přinejmenším zdokonaluje. Stejně jako u hraní na klavír nebo u cvičení gymnastiky, i náš mozek potřebuje trénink. Když cvičíme schopnost našeho mozku uchovávat informace, ať už v rámci deklarativní, nebo procedurální paměti, prohlubujeme již naučené dovednosti a posilujeme schopnost naučit se nové.

Pozitivní aspekty hry

Hry pomáhají dětem rozvíjet a procvičovat jak jejich fyzickou, tak psychickou sílu. Dají se rozdělit do tří základních kategorií podle úrovně pohybu, zapojení myšlení a podle věcí, které jsou ke hře potřeba:

 • Pohybové – Hry rozvíjející motorické dovednosti spočívají v zdokonalování větších či menších pohybů. U starších dětí jsou vhodné hry, při kterých se hází a chytí nebo třeba kreslí několik kruhů za sebou. U mladších mezi tímto druhem her může být hledání a sbírání hraček předtím, než půjdou do postele. Pokud tuto aktivitu zvládnete prezentovat hravě a zajímavě, děti se při ní pobaví a vám ulehčí večerní uklízení.
 • Stavební – Stavební hry nás nutí umisťovat předměty do vymezeného prostoru. Hry mohou být složitějšího charakteru, třeba skládání papíru do tvaru květiny, nebo jednoduché, například skládání LEGO® DUPLO® kostek do tvaru věže.
 • Hry na přemýšlení – Psychické schopnosti dítěte můžete podporovat hrami zaměřenými na inteligenci již od raného věku. Nechte je hrát si na schovávanou s jejich hračkou nebo se učit, jak jdou za sebou čísla, pomocí očíslovaných kostek LEGO DUPLO. Vyzkoušejte i karetní hry jako pexeso, nezapomeňte však, že jsou určeny spíše pro starší děti.

Hry, které kombinují pohyb, zapamatování si a stavění a ve kterých se tyto úkony opakují, podporují paměťové schopnosti dítěte. Je jen na vás, jak hry zkombinujete.

Expert

Objevujte všechny rozměry světa!

Děti si všímají rozdílů ve velikostech a jsou jimi fascinovány. Hračky a další předměty v jejich okolí v nich vzbuzují spoustu otázek: Která věž je větší? Kdo je vyšší – já, nebo můj medvídek? Kdo je v naší rodině nejvyšší? Jste to právě vy, rodiče, kdo musí návalu dotazů čelit a hledat na ně odpovědi.

Jak velký je můj pokoj?

Jakmile si dítě začne uvědomovat, že každá věc je jinak velká, vynoří se velké množství otázek. Malého objevitele zajímá mnohem víc informací než jen výška jeho medvídka. Snaží se pochopit velikost celého světa a věcí v něm – a rodiče se při tomto snažení stávají ideálními pomocníky. Odpovídat na stovky otázek je však pouhý začátek. Opravdovou výzvou je pomoct dítěti utvořit si celistvou představu o světě a vztazích, které v něm působí.

Používejte srovnání

Dětské vnímání velikosti začíná jednoduchým porovnáváním – co je vyšší, co větší a co širší. Děti vyžadují jasné srovnání, při kterém velikost dokážou snadno rozlišit: kostka LEGO® DUPLO® je větší než prstík, ale menší než stůl. Tradičním příkladem jsou také čárky na zárubních, které značí výšku jednotlivých členů rodiny. I když děti ještě nemají ponětí o centimetrech, vidí, že jejich výška se neustále mění.

Velikost v číslech

Tyto změny jsou pro děti dalším zajímavým podnětem – samy vidí, jak rostou. S postupem času začínají být schopné přiřadit různým změnám čísla: mám věž ze dvou LEGO DUPLO kostek, a když k nim přidám další, mám už tři! Zkuste při počítání a měření použít krejčovský metr, a uvidíte, jak budou děti nadšené!

Hry a učení

A protože děti milují stavění, zkuste jejich oblíbenou činnost využít k učení. Zadejte stavitelům časový limit nebo výšku stavby a sledujte, jak jednoduchá kritéria ze všední hry vytvoří zábavné dobrodružství, naučí je cílevědomosti a stimulují je k nejlepším výkonům. Hlavně nezapomeňte připravit dostatek stavebního materiálu, třeba kostek LEGO DUPLO, aby děti nebyly ničím omezeny!

2–3 roky

Expert

Rozvíjejte dětskou tvořivost a originalitu díky hrám

Hraní je pro děti mnohem více než jen chvilková zábava. Vědci říkají, že děti díky hrám rozvíjí dovednosti, které jim pomůžou vypořádat se s každodenními výzvami – pádný důvod k tomu, abyste učení hrou brali jako přirozenou součást života svého i vašich dětí.

Význam her

Odborníci se vyjadřují jasně: hraní si je obrovsky důležité a má dlouhodobé pozitivní důsledky. „Během posledních několika dekád nashromáždili vědci na poli vzdělávání a dětské psychologie důkazy o tom, že hraní je pro děti nutností. Dovednosti, které se děti hrou učí již v raném období svých životů, dávají základ budoucímu učení a úspěchům,“ říká Scott Barry Kaufman, Ph.D., který je ředitelem pro vědu Institutu představivosti v centru pozitivní psychologie na Pensylvánské univerzitě.

Už hra startuje kariéru

Děti si nehrají jen proto, aby se bavily. Učí se regulovat své vlastní fyzické a emoční chování. Jejich touha trávit více času na pískovišti je testováním limitů společenských vztahů. Jednoduché hry s čísly jsou základem pro pozdější učení se vědě a matematice. A když hledají stejné kostky pro stavbu LEGO® DUPLO® domu, staví tím také základy tvořivým schopnostem, které využijí při řešení problémů. Hraní si je vlastně takovým výcvikovým kurzem pro zvládání pozdějšího života.

Tvořivost začíná už teď!

Je jasné, že tvořivost, strategické myšlení a velká část vytrvalosti jsou důležitými částmi naší osobnosti. Pomáhají nám pohlížet na svět z nového úhlu a řešit problémy odlišnými způsoby. Pokud děti tyto dovednosti zdokonalují již od raného věku, pravděpodobnost, že z nich jednou vyrostou silné osobnosti, je vyšší. Díky nim mohou jednou vyniknout v práci a naučit se žít v konkurenčním světě.

Naučte děti, aby problémy řešily samy

Při konceptuálním myšlení musí děti najít jádro problému, pochopit ho a až potom vymyslet způsob, jak problém vyřešit. Když podporujete děti, aby přemýšlely, jak se originálně dostat ke svému cíli – ať už jde o vymyšlení způsobu, jak se dostat z bodu „A“ do bodu „B“, nebo o zvládnutí časově omezené aktivity – je to pro ně větší výzva než dennodenně zažívat tradiční výukové plány.

Tři základní principy pomůžou dětem začít se učit řešit problémy:

 • Buďte vybaveni – Když se děti učí přicházet na nové způsoby řešení, je podstatné, aby pracovaly s bezpečnými a vhodnými hračkami, třeba s kostkami LEGO DUPLO.
 • Měňte prostředí – Čím méně jsou děti prostředím omezeny, tím spíše dokážou vymyslet tvořivější nápady i řešení. Nové podněty jim dodají potřebnou dávku inspirace.
 • Nezasahujte – Než abyste dětem říkali, co přesně mají dělat, nechte je, ať vám situaci a své následné řešení samy vysvětlí.

Kde koupit

3–4 roky

Expert

Rozvíjejte dětskou tvořivost a originalitu díky hrám

Hraní je pro děti mnohem více než jen chvilková zábava. Vědci říkají, že děti díky hrám rozvíjí dovednosti, které jim pomůžou vypořádat se s každodenními výzvami – pádný důvod k tomu, abyste učení hrou brali jako přirozenou součást života svého i vašich dětí.

Význam her

Odborníci se vyjadřují jasně: hraní si je obrovsky důležité a má dlouhodobé pozitivní důsledky. „Během posledních několika dekád nashromáždili vědci na poli vzdělávání a dětské psychologie důkazy o tom, že hraní je pro děti nutností. Dovednosti, které se děti hrou učí již v raném období svých životů, dávají základ budoucímu učení a úspěchům,“ říká Scott Barry Kaufman, Ph.D., který je ředitelem pro vědu Institutu představivosti v centru pozitivní psychologie na Pensylvánské univerzitě.

Už hra startuje kariéru

Děti si nehrají jen proto, aby se bavily. Učí se regulovat své vlastní fyzické a emoční chování. Jejich touha trávit více času na pískovišti je testováním limitů společenských vztahů. Jednoduché hry s čísly jsou základem pro pozdější učení se vědě a matematice. A když hledají stejné kostky pro stavbu LEGO® DUPLO® domu, staví tím také základy tvořivým schopnostem, které využijí při řešení problémů. Hraní si je vlastně takovým výcvikovým kurzem pro zvládání pozdějšího života.

Tvořivost začíná už teď!

Je jasné, že tvořivost, strategické myšlení a velká část vytrvalosti jsou důležitými částmi naší osobnosti. Pomáhají nám pohlížet na svět z nového úhlu a řešit problémy odlišnými způsoby. Pokud děti tyto dovednosti zdokonalují již od raného věku, pravděpodobnost, že z nich jednou vyrostou silné osobnosti, je vyšší. Díky nim mohou jednou vyniknout v práci a naučit se žít v konkurenčním světě.

Naučte děti, aby problémy řešily samy

Při konceptuálním myšlení musí děti najít jádro problému, pochopit ho a až potom vymyslet způsob, jak problém vyřešit. Když podporujete děti, aby přemýšlely, jak se originálně dostat ke svému cíli – ať už jde o vymyšlení způsobu, jak se dostat z bodu „A“ do bodu „B“, nebo o zvládnutí časově omezené aktivity – je to pro ně větší výzva než dennodenně zažívat tradiční výukové plány.

Tři základní principy pomůžou dětem začít se učit řešit problémy:

 • Buďte vybaveni – Když se děti učí přicházet na nové způsoby řešení, je podstatné, aby pracovaly s bezpečnými a vhodnými hračkami, třeba s kostkami LEGO DUPLO.
 • Měňte prostředí – Čím méně jsou děti prostředím omezeny, tím spíše dokážou vymyslet tvořivější nápady i řešení. Nové podněty jim dodají potřebnou dávku inspirace.
 • Nezasahujte – Než abyste dětem říkali, co přesně mají dělat, nechte je, ať vám situaci a své následné řešení samy vysvětlí.

4+ roky

Expert

Rozvíjejte dětskou tvořivost a originalitu díky hrám

Hraní je pro děti mnohem více než jen chvilková zábava. Vědci říkají, že děti díky hrám rozvíjí dovednosti, které jim pomůžou vypořádat se s každodenními výzvami – pádný důvod k tomu, abyste učení hrou brali jako přirozenou součást života svého i vašich dětí.

Význam her

Odborníci se vyjadřují jasně: hraní si je obrovsky důležité a má dlouhodobé pozitivní důsledky. „Během posledních několika dekád nashromáždili vědci na poli vzdělávání a dětské psychologie důkazy o tom, že hraní je pro děti nutností. Dovednosti, které se děti hrou učí již v raném období svých životů, dávají základ budoucímu učení a úspěchům,“ říká Scott Barry Kaufman, Ph.D., který je ředitelem pro vědu Institutu představivosti v centru pozitivní psychologie na Pensylvánské univerzitě.

Už hra startuje kariéru

Děti si nehrají jen proto, aby se bavily. Učí se regulovat své vlastní fyzické a emoční chování. Jejich touha trávit více času na pískovišti je testováním limitů společenských vztahů. Jednoduché hry s čísly jsou základem pro pozdější učení se vědě a matematice. A když hledají stejné kostky pro stavbu LEGO® DUPLO® domu, staví tím také základy tvořivým schopnostem, které využijí při řešení problémů. Hraní si je vlastně takovým výcvikovým kurzem pro zvládání pozdějšího života.

Tvořivost začíná už teď!

Je jasné, že tvořivost, strategické myšlení a velká část vytrvalosti jsou důležitými částmi naší osobnosti. Pomáhají nám pohlížet na svět z nového úhlu a řešit problémy odlišnými způsoby. Pokud děti tyto dovednosti zdokonalují již od raného věku, pravděpodobnost, že z nich jednou vyrostou silné osobnosti, je vyšší. Díky nim mohou jednou vyniknout v práci a naučit se žít v konkurenčním světě.

Naučte děti, aby problémy řešily samy

Při konceptuálním myšlení musí děti najít jádro problému, pochopit ho a až potom vymyslet způsob, jak problém vyřešit. Když podporujete děti, aby přemýšlely, jak se originálně dostat ke svému cíli – ať už jde o vymyšlení způsobu, jak se dostat z bodu „A“ do bodu „B“, nebo o zvládnutí časově omezené aktivity – je to pro ně větší výzva než dennodenně zažívat tradiční výukové plány.

Tři základní principy pomůžou dětem začít se učit řešit problémy:

 • Buďte vybaveni – Když se děti učí přicházet na nové způsoby řešení, je podstatné, aby pracovaly s bezpečnými a vhodnými hračkami, třeba s kostkami LEGO DUPLO.
 • Měňte prostředí – Čím méně jsou děti prostředím omezeny, tím spíše dokážou vymyslet tvořivější nápady i řešení. Nové podněty jim dodají potřebnou dávku inspirace.
 • Nezasahujte – Než abyste dětem říkali, co přesně mají dělat, nechte je, ať vám situaci a své následné řešení samy vysvětlí.

Kde koupit


NAČÍTÁM